Home » 2022 » kwiecień

Monthly Archives: kwiecień 2022

Tagi

Wyróżnione posty

Zobacz też

Statystyki

  • 114
  • 640
  • 25 018
  • 7 312
  • 4 036

Roboterapeuci – przegląd narzędzi informatycznych i robotycznych mających nieść ulgę w problemach psychicznych

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z zaburzeniami psychicznymi, depresją, lękami. Jednak dostęp do profesjonalnej pomocy psychologów, psychiatrów bądź terapeutów jest często ograniczony bądź kosztowny. Z pomocą mogą przyjść rozwiązania oparte o nowoczesne technologie. Jakie narzędzia mogą pomóc nam radzić sobie z problemami psychicznymi? Czy sztuczna inteligencja jest w stanie zastąpić prawdziwego terapeutę? Czy możesz skoczyć z wieżowca w swoim pokoju na parterze, aby pokonać swój lęk?

Kadr z animowanego filmu Wielka Szóstka (źródło grafiki)

(więcej…)

Twój wirtualny partner w biznesie – czy systemy SI i data science wzbudzają zaufanie, co sprawi by zaufanie było jeszcze większe.

W ostatnim czasie coraz częściej wykorzystuje się technologie sztucznej inteligencji i data science do wspomagania biznesu w codziennych zadaniach. Niestety, nadal widać brak pełnego zaufania zarówno ze strony użytkowników jak i przedsiębiorców chcących ulepszyć swoje usługi za pomocą AI. W tym poście postaramy się określić genezę problemu i przedstawić sposoby w jakie można to naprawić

How can we trust AI?

(więcej…)

Dr Cyber House – wykorzystanie technik SI, data science i robotyki w szybszym dochodzeniu do zdrowia.

Zastosowanie sztucznej inteligencji i przetwarzania danych w medycynie

Na początku wartymi wymienienia są obszary w których sztuczna inteligencja znajduje sobie zastosowania.  (więcej…)

Informatyka afektywna (ang. Affective computing) – przegląd rozwiązań z zakresu SI i data science pozwalających na odczytywanie ludzkich emocji. Czy systemy rozumiejące nasze nastroje będą wzbudzać nasze zaufanie?

W XXI w. napotykamy nowe wyzwania. Przyzwyczajamy się do faktu, iż osiągnięcia technologii zaczynają być nieodzowną częścią naszego życia. Proste zabawki są wypierane przez naszpikowane technologią smartfony. Jednak pewne rzeczy mogę tak szybko się nie zmienić – ciekawość dziecka do świata. Prawdopodobne jest że w roku 2060 najczęstszym pytaniem zadawanym rodzicom będzie – Tato, wiesz jaka jest różnica pomiędzy robotem a człowiekiem?

Czy roboty zastąpią zwykłych pracowników?

źródło: Humans vs. Robots, DeveloperMedia [1] (więcej…)

Roboty społeczne, sposoby modelowania zachowania robotów do opieki nad dziećmi i osobami starszymi

Wraz ze wzmagającym się problemem starzenia społeczeństw, pojawia się również wzrastające zapotrzebowanie w dziedzinie nowych rozwiązań, które mogłyby pomagać starszym osobom w codziennym życiu. W bliskiej przyszłości wiele z krajów zachodnich zacznie boleśnie odczuwać braki wykwalifikowanej kadry medycznej, a i sami seniorzy często preferują obecnie jak najdłuższe pozostanie we własnym mieszkaniu, aniżeli zamknięcie w domu spokojnej starości. Intensywny rozwój nowoczesnych technologii, w tym w dziedzinie robotyki i robotyki społecznej, niejako wychodzi tej sytuacji naprzeciw. Czy zatem przy najbliższej okazji powinieneś rozważyć sprawienie babci zautomatyzowanego opiekuna?

(więcej…)

Kodeks honorowy data scientistów -na co informatyk nie powinien się zgodzić w pracy zawodowej

Czym jest kodeks honorowy?

Kodeks honorowy jest zbiorem zasad etycznych oraz wizerunkowych obowiązujących w danym zawodzie, kraju, lub ogólnie w danej społeczności. Reguł tych zwykle się nie spisuje,za ich nieprzestrzeganie nie grożą z zasady konsekwencje prawne.

Wiele organizacji czy licencjonowanych zawodów ma jednak ustalone prawnie kodeksy honorowe, za których nieprzestrzeganie mogą grozić konsekwencje takie jak wydalenie z danej społeczności.

Do takich społeczności należą przede wszystkim organizacje wojskowe i paramilitarne ale też np. niektóre uniwersytety.

Można również mówić o osobistych kodeksach honorowych, które ludzie sami sobie narzucają w zgodzie z własnymi przekonaniami i wartościami. (więcej…)

W jaki sposób karać roboty. Sposób wyznaczenia prawa (karnego) w robotyce

Sens karania robotów

Pomimo, że jeszcze kilka lat temu roboty mogliśmy zobaczyć jedynie w filmach Sci-Fi, obecnie stają się one częścią naszego codziennego życia. W otaczającym nas świecie coraz więcej jest ‘inteligentnych’ urządzeń, jednak daleko im jeszcze do (samo)świadomości, wymaganej w kontekście karalności.

Osoba, która odpowiada karnie, musi być winna popełnienia przestępstwa. To stwierdzenie zakłada, że osoba, która jest sądzona, była w stanie zrozumieć swoje zachowanie i w sytuacji wyboru wybrała źle. Z tego powodu nie karzemy na podstawie kodeksu karnego małych dzieci czy osób niepoczytalnych – one nie rozumieją swoich zachowań – Kamil Mamak: Jak ukarać roboty za popełnione przestępstwa?
We could soon face a robot crimewave … the law needs to be ready | The Independent | The Independent

(więcej…)

Jak budować zaufanie w systemach opartych na sztucznej inteligencji. Kwestia wyjaśniania.

Sztuczna inteligencja pełni coraz większą rolę w naszym życiu i wykorzystywana jest ona w coraz to nowych dziedzinach. Kiedy użytkownik uświadomi sobie jak bardzo wpływa ona na jego codzienność szybko nasunie się mu pytanie: czy powinienem ufać jej sugestiom lub decyzjom? Oczywiste jest, że jedynie twierdząca odpowiedź gwarantuje, że system odniesie sukces. Budowanie zaufania w systemach AI jest złożonym zadaniem, na które składa się wiele aspektów. Najważniejszym lecz również najtrudniejszym jest opracowanie kanału komunikacji między systemem informatycznym, a realnym użytkownikiem, tak aby możliwe było zrozumienie procesu decyzyjnego.

(więcej…)

Anonymous. Jak umiejętności informatyczne z zakresu SI i Data Science mogą poprawić/zniszczyć zjawiska społecznej niesprawiedliwości.

Żyjemy w świecie pełnym technologii, w którym Informatyka odgrywa coraz większą rolę. Nieustannie ulepszana technologia, nieustannie rosnące ilości informacji do przetworzenia oraz coraz to lepsze rezultaty osiągane przez Sztuczną Inteligencję prognozują coraz większy wpływ umiejętności informatycznych, w szczególności z zakresu Data Science i SI na wiele obszarów naszego życia. Jednym z obszarów na jaki dane umiejętności mogą mieć wpływ jest obszar sprawiedliwości społecznej. W czasach, gdy na całym świecie doświadczamy oszustw rządów, oszustw finansowych, w niektórych państwach falach propagandy lub działań wojennych sprawiedliwość społeczna znajduje się pod sporym znakiem zapytania.

(więcej…)

AI, Data Science and Medicine – na ile istotne jest wsparcie narzędzi informatycznych w diagnozie choroby

Sztuczna Inteligencja (Artificial Intelligence – AI) to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin w IT. Technologie Sztucznej Inteligencji są coraz bardziej rozpowszechnione w biznesie i społeczeństwie i zaczynają być stosowane w opiece zdrowotnej, zwłaszcza do zadań związanych z diagnostyką i zaleceniami terapeutycznymi, zaangażowaniem i przestrzeganiem zaleceń przez pacjentów oraz czynnościami administracyjnymi. W tym artykule dowiemy się o zastosowaniu Sztucznej Inteligencji w diagnostyce medycznej chorób, w tym w diagnostyce na wstępnych bezobjawowych stadiach oraz o zagrożeniach związanych z zastosowaniem metod Sztucznej Inteligencji w diagnostyce.

(więcej…)

SI i roboty – nasi sprzymierzeńcy o zielone jutro. Wykorzystanie technik informatycznych w celach ekologicznych

Rozwój technologii jest dzisiejszych czasach bardzo mocno odczuwalny, co roku na rynku pojawia się wiele rozwiązań znacznie polepszających komfort życia ludzi. Jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi nauki przyczyniających się do tego jest Uczenie Maszynowe, wyniki jego działania możemy obserwować w systemach rekomendacji, inteligentnych urządzeniach czy grach komputerowych. Jednak czy przy jego pomocy możemy zatroszczyć się o naszą planetę? Jak systemy sztucznej inteligencji mogą pomóc nam w walce o Ziemię z takimi zagrożeniami  jak globalne ocieplenie, wymieranie zwierząt czy zanieczyszczenie środowiska? (więcej…)

Roboterapeuci – przegląd narzędzi informatycznych i robotycznych mających nieść ulgę w problemach psychicznych

W ciągu ostatnich kilku lat kraje rozwinięte poczyniły duże postępy w zakresie zdrowia psychicznego, ale dostęp do opieki i zasobów pozostaje bardzo nierówny na całym świecie.  Według Światowej Organizacji Zdrowia odsetek osób zajmujących się opieką osób dotkniętych chorobami psychicznymi w krajach o niskich dochodach może wynosić zaledwie 2 na 100 tysięcy osób podczas, gdy 1 na 10 wymaga specjalistycznej opieki psychiatrycznej. Najnowsze wydarzenia na świecie takie, jak pandemia COVID-19, kryzys na świecie czy wojna na Ukrainie tylko pogarszają ten stan rzeczy. Jednocześnie rozwój najnowszych technologii informatycznych i robotycznych daje nam coraz większe możliwości między innymi we wspomaganiu służby zdrowia. W tym artykule przyjrzę się dostępnym narzędziom, które mogą pomóc tym, którzy zmagają się z problemami psychicznymi.

(więcej…)

Zrozumieć robota, zrozumieć SI – czy istotne są moduły wyjaśniania i jak je zaprojektować?

W dzisiejszych czasach kiedy coraz więcej algorytmów z dziedziny machine learningu osiąga w wybranych dziedzinach wyniki znacząco lepsze od ludzi nie zawsze możliwe jest pełne zrozumienie jak właściwie one działają. Dobrym przykładem są aktualnie wygrywające z każdym człowiekiem silniki szachowe których strategii nie są w stanie zrozumieć nawet najlepsi arcymistrzowie. W wielu dziedzinach możliwości interpretacji wykorzystywanych rozwiązań są jednak kluczowe, stąd bardzo ważną i szeroko rozwijaną dziedziną jest interpretacja modeli typu machine learning. (więcej…)

Affective Computing

Jest przyjemny wiosenny wieczór, który spędzasz oglądając ulubiony serial na Netflixie. Nagle rozlega się dźwięk telefonu, odbierasz i słyszysz beznamiętny głos w słuchawce opowiadający mechanicznym głosem o nowej ofercie operatora sieci komórkowej. Rozłączasz się i słyszysz jak asystent głosowy bezdusznie stwierdza, że wygrałeś sto milionów w Lotto. Ton jego głosu odbiera Ci całą radość z wygranej. Czy świat naprawdę musi być taki pozbawiony emocji?

(więcej…)

Krzemowa terapeutka. Informatyka w psychologii i psychiatrii

Strefę ludzkiego psyche postrzegamy jako jeden z naszych najbardziej skomplikowanych aspektów. Coś bardzo osobistego i trudnego do zbadania. Informatyka z drugiej strony jest nauką z gruntu ścisłą i techniczną, opierającą się na badaniach ilościowych. Mimo to przez ostatnie lata naukowcy poszukują zastosowań technik informatycznych w psychologii i psychiatrii. Czy w dziedzinach tak wrażliwych możemy zaufać sztucznej inteligencji? Jakie kryteria muszą spełniać narzędzia informatyczne, by nie krzywdzić pacjentów? (więcej…)

State propaganda – how one can gain or keep the power using the possibilities provided by the digital age

Propaganda as a means of affecting people has been in societies for a while and is still pretty much alive. In fact right now it is so much easier to reach the hearts of the masses (mainly due to the progress in technology and science). Also there are numerous social and political groups which want to increase the number of their followers and convince more people to support their cause. Some of them may be harmful thus one should be able to protect themselves from propaganda and respond rationally. Possibilities to do both have been significantly amplified recently by the technologies, which is the main topic of this post. (więcej…)

Inwigilacja, analiza jej przypadków z perspektywy Data Science i IoT.

Smart TV, Smart Phone, Smart Dishwasher, Smart Microwave, Smart Home. Zdjecia z wakacji na insta, kilka tweetów, przynależność do kilku grup dyskusyjnych na facebooku. Codziennie miliony ludzi na ziemi generuje petabajty danych dotyczących ich prywatnego życia. W przypadku urządzeń IoT spodziewamy się, że dane pozostaną wewnątrz naszej prywatnej sieci; w przypadku mediów społecznościowych ufamy naszym dostawcom usług, że w bezpieczny sposób składują publikowane posty. Ale czy tak jest na prawdę? (więcej…)

Hakerzy i ich etyka w działaniu

We współczesnym świecie istnieje wiele osób potocznie zwanych hakerami. Czym oni się zajmują i czy mogą być łatwo zaklasyfikowani jako „Ci źli”? Czy można mówić o etyce wśród profesji, która jest utożsamiana z nielegalnymi i niepochlebnymi działaniami. Jednocześnie wzbudzając w przeciętnym człowieku strach przed atakiem ze strony hakerów. Czy można być etycznym hakerem czy to tylko próba złagodnienia dla niektórych złodziejskich działań tej grupy społecznej? (więcej…)

Inwigilacja w technologiach mobilnych, czyli ile wie o tobie smartfon.

Stwierdzenie “wiedza to potęga”, które przypisuje się Francisowi Baconowi, filozofowi żyjącemu na przełomie XVI i XVII wieku, sprawdza się od wieków, zmieniają się tylko metody. Obecnie każdy z nas ma w kieszeni urządzenie które potrafi odczytać lokalizację, ma mikrofon, aparat, większość naszej komunikacji oraz sporo plików – ale przecież tylko my mamy dostęp do tych rzeczy – prawda?

(więcej…)

Wojna informacyjna. Prowadzenie, techniki, sprawiedliwość.

W dziesiejszych czasach obok wielu informacji na temat wojny konwencjonalnej na Ukrainie pojawiaja się także termin wojny informacyjnej. Bardzo długo nikt z nas nie doceniał siły i znaczenia informacji. Wydawało nam się, że odfiltrowanie fake news’a jest czynnością oczywistą i wykonywaną automatycznie.  Aktualnie musimy zmierzyć się nie tylko z pojedynczą informacją, ale z ich ogromem jakim jest wojna informacyjna. Należy postawić sobie pytania co to tak naprawdę jest wojna informacyjna, jak jest prowadzona oraz czy w tym celu mogą zostać wykorzystane najnowsze osiągnięcia jakimi są SI i Data Science. Czy istnieje możliwość aby była to wojna sprawiedliwa? 

(więcej…)

Najnowsze komentarze

  1. Ciekawe jest porównanie tradycyjnej terapii z nowymi rozwiązaniami opartymi na modelach językowych. Warto zauważyć, że mimo obiecujących wyników, istnieją ważne…