Niematerialny pieniądz, systemy bezpieczeństwa i zapewnienia pokrycia w świecie blockchain
Co to jest i jak działa technologia blockchain
Blockchain to rozproszona baza danych współdzielona przez węzły sieci komputerowej. Służy do bezpiecznego i zdecentralizowanego zapisu transakcji.
Dane w blockchainie gromadzone są w strukturach nazywanych blokami. W ramach bloków przeprowadzane są transakcje. W transakcji może brać udział wiele stron, i owocują utworzeniem nowych węzłów danych odpowiednio zakodowanych kluczami zaangażowanych stron.
社会信用体系 – System zaufania społecznego – scoring obywateli, analiza informatyczna i kulturoznawcza
System kontrolujący z kim się spotykasz, gdzie pracujesz oraz do jakiej szkoły pójdą Twoje dzieci? To nie fikcja, a rzeczywistość milionów obywateli mieszkających w Chinach. Poznaj jak żyją ludzie kontrolowani przez państwo i zdecyduj czy chciałbyś tak żyć? Zobacz jak działa zwiększanie stabilności społecznej i szerzenie “kultury szczerości”.
“I nie opuszczę Cię aż do śmierci” – targetowanie w systemach randkowych, czy jest miejsce na magię czy wszystko jest kalkulacją?
Według danych z DatingZest, z Tindera, czyli bezkonkurencyjnie najpopularniejszej obecnie aplikacji randkowej, korzysta na całym świecie ponad 75 milionów użytkowników. Dziennie “swipują”, czyli przesuwają oni w prawo lub w lewo ponad 1.6 miliarda razy w rezultacie generując 30 milionów “matchy”, czyli wirtualnych par. Jak głosi Tinder Pressroom, taka liczba “matchy” prowadzi tygodniowo do około 1.5 miliona randek z Tindera. W wyniku randek część osób decyduje się wejść w dłuższą relację. “Poznałem moją narzeczoną na Tinderze w czasie COVID-owej kwarantanny” – opowiada Gabriel. “Jest z Lafayette w stanie Indiana, a ja z Cleveland w stanie Ohio. Oboje jesteśmy chrześcijanami. Zakochaliśmy się w sobie do szaleństwa”. Tę i wiele innych historii szczęśliwie zakochanych par można przeczytać na oficjalnej stronie Tindera. Często, tak jak Courtney:
“Dzięki Tinderowi poznałam miłość życia i już niedługo bierzemy ślub (…) Po tygodniu rozmów na czacie umówiłyśmy się na pierwszą randkę i od razu wiedziałam, że mam do czynienia z wyjątkową osobą!”
Courtney
przypisują one powstaniu swojej relacji element magiczny: widzą ją jako szczęśliwy zbieg okoliczności, a może raczej jako ingerencję przeznaczenia, które w odpowiednim momencie pozwoliło im na stworzenie matcha. Czy jednak mając do czynienia z aplikacją opartą na dziesiątkach algorytmów, w których nie ma miejsca na przypadek, możemy w ogóle mówić o magii i przeznaczeniu? Czy poczucie wyjątkowości i samodzielności naszych wyborów jest tylko iluzją i tak naprawdę to algorytm zdecydował, z jaką osobą będziemy w stanie stworzyć parę?
AI, data science i roboty a zmysł estetyczny. Jak technologia przyczynia się do kreacji, dystrybucji i odbioru sztuki
Sztuka jest chyba jedną z najbardziej subiektywnych dziedzin życia. Każdy człowiek odbiera sztukę inaczej, w inny sposób, inaczej ją przeżywa, wywołuje ona w nim inne emocje. Każdy człowiek ma też nieco inny gust i lubi inne rzeczy. Technologia wszelakiego sortu bez wątpienia zmieniła to, w jaki sposób odbieramy, postrzegamy i tworzymy sztukę. Czy na lepsze? To jedno z pytań na które odpowiedzieć musimy sobie sami.
Kryptowaluty zamiast dolarów, NFT zamiast złota – czy możliwe jest odejście od tradycyjnego pieniądza, jakich potrzebujemy procedur, jakich potrzebujemy rozwiązań z zakresu SI i data science
11 lutego 2009 anonimowy użytkownik forum zrzeszającego sympatyków fundacji P2P, Satoshi Nakamoto, zaprezentował pierwszą implementację systemu e-walutowego nazwanego Bitcoin wraz z artykułem dowodzącym bezpieczeństwa tego systemu. Chyba nikt, może poza Satoshi, nie spodziewał się, że po 13 latach jego wynalazek będzie nierozłącznym elementem współczesnego świata ekonomii. Przez 13 lat rozwinęło się wiele różnych kryptowalut jak i NFT, które posiadają niemałą wartość w tradycyjnych walutach. Satoshi miał wizję, że Bitcoin w końcu zastąpi waluty związane z bankami państwowymi. Jako powód wskazywał problem w opodatkowaniu/inwigilacji państwa w portfele obywateli jak ułomność systemów zcentralizowanych w obszarze bezpieczeństwa danych jak i mikropłatności. Czy świat jest już gotowy przejść w 100% na wirtualne waluty? Jakich mechanizmów potrzebujemy, by przejście było bezpieczne? Czy istnieją algorytmy sztucznej inteligencji, które mogą nam w tym pomóc?
Zawody przyszłości – jak rozwój robotyki, SI i data science przyczyni się do powstania nowych specjalistycznych zawodów
Wraz z wybuchem pandemii na początku 2020 r. rozpoczęła się lawina zmian, które przez kolejna lata będą kształtować rynek pracy. W tym okresie społeczeństwo zdało sobie sprawę, jak kluczowym do funkcjonowania jest automatyzacja powtarzalnych czynności. Niestety medal ma dwie strony, nadmierna automatyzacja może również prowadzić do zmniejszenia miejsc pracy w pewenych sektorach.
Polski rynek pracy jest obecnie w trakcie transformacji. Wg. Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (CEDEFOP) w następnej dekadzie ilość mniejsc pracy może zmaleć o 3,8%. Spowodowane to będzie zmiejszeniem się ilości miejsc pracy w głównych sektorach – rolnictwie, budownictwie oraz górnictwie.
Sex-roboty – budowa architektury robotyczno-informatycznej systemu, który miałby wejść w intymną relację z człowiekiem.
Nie trzeba kupować kwiatów, zabierać do kina czy restauracji. Nie ma teściowej, ani bólu głowy. Sex-roboty stają się coraz bardziej popularne i dostępne. Dodatkowo, potencjał jaki umożliwia zastosowanie AI budzi zarówno ekscytację, jak i obawy i zagrożenia. Czy to początek końca związków ludzi, czy może możliwość zaspokojenia zwykłej potrzeby jaką jest seks?
Sztuczna inteligencja jako forma artystyczna, sztuczna inteligencja jako artysta
Czy kreatywność zarezerwowana jest wyłącznie dla ludzi? Czy do tworzenia sztuki potrzebna jest świadomość? Co wyróżnia artystę od twórcy? – te pytania, choć mogły pojawić się w umysłach myślicieli różnych czasów, dziś nie pozostają już abstrakcyjnymi dywagacjami. W XXI wiek wkroczył nowy, niezwykły twórca, wymykający się istniejącym definicjom i wykraczający poza znane schematy. Zawojowawszy świat przemysłu, zagrzawszy miejsce w wielu domach i mieszkaniach, sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w kolejnej dziedzinie życia. Zadanie jest jednak wyjątkowe: należy wystrzegać się odtwarzania na rzecz tworzenia.
Czy postęp w rozwoju metod uczenia maszynowego i metod data science pozbawi nas pracy?
Wraz z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji pojawiły się głosy mówiące o tym, że ciągła automatyzacja oraz wdrażanie w życie codzienne rozwiązań opartych o machine learning może doprowadzić wiele osób do utraty pracy. Obawy związane z likwidacją miejsc zatrudnienia dotyczą nie tylko placówek, w których wykorzystywana jest praca fizyczna człowieka, lecz także tam, gdzie stosowane są zdolności intelektualne pracowników. Czy każda istota ludzka może zostać zastąpiona przez inteligentne urządzenie?
Sztuka i data science – w jaki sposób wykorzystać przetwarzanie danych do celów artystycznych.
Wraz z gwałtownym rozwojem w dziedzinach Data Science i Sztucznej Inteligencji (SI) pojawiają się niespotykane dotąd możliwości zastosowań przetwarzania danych w celach artystycznych i kreatywnych. Jakie rozwiązania już funkcjonują i jakie są dalsze możliwości? Jakie i gdzie pojawiają się obecnie ograniczenia? I w końcu czy komputery mogą w sposób autonomiczny tworzyć sztukę?
Digital Clothes droższy od Gucciego. Systemy sztucznej inteligencji w kreowaniu mody i zjawisk popkulturowych.
Jesteśmy świadkami czasów, w których sztuczna inteligencja jest wykorzystywana niemal w każdej dziedzinie życia. Nie ominęło to także branży modowej. Minęły już czasy, kiedy ubrania były szyte na miare, w wyniku żmudnego procesu dopasowywania materiałów, krojenia, tworzenia wzorów i szycia ręcznego, Mineły również czasy tak zwanych sieciówek, czyli sklepów z ubraniami, które oferują stosunkowo tanie i masowe produkty, które są powtarzalne i wiem czego się po nich spodziewać. Obecnie jesteśmy w erze Digital Clothing, czyli ubrań, które istnieją tylko w formie zapisanej na dysku lub jako token NFT. Czym są? Dlaczego niejednokrotnie są droższe od najbardziej znanych marek modowych jak Gucci czy Louis Vuitton? Jak wplywa to na modę oraz ogólnie zjawiska popkulturowe oraz gdzie w tym wszystkim jest Sztuczna Inteligencja?
Kodeks honorowy dla programistów SI i robotów – na co informatyk nie powinien się zgodzić w pracy zawodowej
Uczenie maszynowe opanowało nasz świat na więcej sposobów, niż nam się wydaje. Możesz otrzymać rekomendacje książek, skuteczną trasę do miejsca docelowego, a nawet zwycięską strategię gry w Go. Ale możesz również zostać przyjęty na studia, otrzymać pożyczkę lub zatrudniony do pracy w oparciu o algorytmicznie wspomagane podejmowanie decyzji. Wierzymy, że maszyny są neutralnymi arbitrami: zimnymi, kalkulującymi istotami, które zawsze podejmują właściwe decyzje, które potrafią dostrzec wzorce, których nasz ludzki umysł nie potrafi lub nie chce. Ale czy są? A może podejmowanie decyzji na podstawie algorytmów jest sposobem na wzmocnienie, rozszerzenie i uczynienie niezbadanymi uprzedzeniami i dyskryminacją, które są powszechne w społeczeństwie?
Normy wyjaśniania podejmowanych decyzji w pojazdach i systemach autonomicznych. Czy modele wyjaśniające będą wzbudzać zaufanie względem maszyn?
Autonomiczne samochody, drony, pojazdy transportowe, roboty, to stały element filmów osadzonych w przyszłości. Tą przyszłość w pewnym sensie mamy już teraz – samochody firm Tesla, Mercedes, BMW potrafią jechać same pod nadzorem kierowcy, samoloty latają w większości na autopilocie, drony potrafią same wrócić do bazy a roboty są w stanie pokonać tory przeszkód. Przyszedł zatem czas aby zrobić następny krok – usunąć człowieka zrównania. Jednak co jeśli coś pójdzie nie tak? Jak policja ma ukarać autonomiczny samochód? Oraz czy zaufałbyś taksówce bez taksówkarza?
Wyznaczenia norm i praw związanych z SI, data science i robotami w różnych rejonach świata. Jak kultura oddziałuje na sposoby wytwarzania i programowania technologii?
Przez ostatnią dekadę SI było jedną z dziedzin, w której zaobserwowaliśmy największy postęp. Od bazowych modeli matematycznych, które były tworzone na uniwersytetach przeszliśmy do ich realnych aplikacji w krytycznych sektorach jak bankowy czy medyczny. Jednakże dotychczas nie istniały żadne spisane reguły czy warunki, które takie modele muszą spełniać. Pamiętając jak trudne i niejednoznaczne jest prawo niektórych krajów, utworzenie i efektywne wdrożenie norm i praw związanych z SI jest w ogóle możliwe? A może po prostu ich nie potrzebujemy, bo algorytmy lepiej wiedzą komu przyznać kredyt czy kogo przejechać na drodze?
Dlaczego kupujemy rysunkowe małpy, czyli społeczne aspekty rynku kryptowalut
Medialny wzrost kryptowalut
Na przestrzeni ostatnich lat coraz trudniejsze staje się korzystanie z mediów bez natknięcia się na treści związane z kryptowalutami. Szczególnie często pojawiają się one w kontekście postaci Elona Muska, jednak czasem ogólnie definiowane zdecentralizowane finanse stają się dla szerszej popularności interesujące same w sobie, jak w przypadku ubiegłorocznego (2021 r.) szumu medialnego zebranego wokół NFT. Natomiast rzadko w przekazie medialnym można zaobserwować tematykę związaną ze społecznymi aspektami rynku kryptowalut, mimo że aż 22% dorosłych Amerykanów posiada część Bitcoina (NYDIG Team, 2021). Poniższy wpis ma na celu poruszenie kilku z nich oraz próbę przybliżenia, skąd wynika tak liczne (i wciąż rosnące) zainteresowanie tą branżą.
Open-source czy oprogramowania zamknięte. Czy techniki i narzędzia SI i Data Science powinny być w otwartym dostępie – za i przeciw
Codziennie stajemy się użytkownikami niezliczonych serwisów i oprogramowania, w tym coraz częściej takiego, które zawiera w sobie elementy rozwiązań SI oraz Data Science. Bankowość elektroniczna, serwisy społecznościowe, a nawet i już dosyć powszechnie analiza wyników badań lekarskich, to miejsca, w których sztuczna inteligencja zaczyna odgrywać coraz to bardziej znaczącą rolę. W związku z powszechnością powyższych rozwiązań, jak i ich wpływu na dużą liczbę aspektów naszego życia, pojawia się pytanie: czy rozwiązania SI i Data Science powinny być w otwartym dostępie, czy może ich dalszy kierunek rozwoju powinien być zdefiniowany w ramach oprogramowania zamkniętego? W tym wpisie chcemy rozważyć zalety i wady obu podejść.
CSI & AI – kryminologia, kryminalistyka, wymiar sprawiedliwości oczami sztucznej inteligencji
Wraz z rozwojem technologii zwiększa się wachlarz dostępnych technik popełniania przestępstw. Czy wymiar sprawiedliwości jest przygotowany do walki z zupełnie nową falą zagrożeń określaną mianem cyberprzestępczości? Jak wykorzystywanie AI może ułatwić pracę przestępcom, kryminologom, policji czy organom ścigania i jakie problemy wciąż stoją na drodze do powszechnej adaptacji technik AI w rozwiązywaniu spraw kryminalnych? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania, a także przedyskutujemy na ile prawdopodobne jest zastąpienie sędziów algorytmami AI w najbliższej przyszłości.
Maszynowi prawnicy – Law AI and Data Science
Prawo jest jedną z najstarszych dziedzin nauki. Jego zasady różniły się znacznie, i nadal różnią, w zależności od sytuacji geopolitycznej, historii kraju czy kultury. Jest przy tym często postrzegane jako sztywne, oporne zmianom i nowinom. Czy jest jednak w nim miejsce dla nowoczesnego AI? Przyjrzymy się istniejącym i możliwym przyszłym zastosowaniom uczenia maszynowego we wsparciu jurysdykcji oraz z problemami z tym związanymi, na które już wskazują analizy prawne.
Więzienie od Internetu – w jaki sposób karać za przestępstwa z wykorzystaniem narzędzi SI i Data Science. Prawo karne przyszłości
Internet w ostatnich czasach zrewolucjonizował cały świat i stał się nieodzowną częścią naszego życia. Stał się przy tym kolejną płaszczyzną życia do funkcjonowania w otaczającej nas rzeczywistości, która w tym przypadku zyskała miano wirtualnej. Już od samego początku zaczęto dostrzegać olbrzymie niebezpieczeństwo z tym związane i postanowiono opracowywać część prawa karnego poświęconego użytkowaniu Internetu. Jednak to w żaden nie zmniejszyło liczby przestępstw, a wraz z postępem technologicznym rośnie ona gwałtownie, a wykroczenia są coraz trudniejsze do wykrycia przez zwykłego człowieka. Na szczęście w ostatnich latach sztuczna inteligencja i nauki Data Science znalazły zastosowanie w tym obszarze.
Źródło: Adobe Stock. (więcej…)
Na jakich zasadach opierać moduły moralne w pojazdach autonomicznych i robotach społecznych
Postęp technologiczny, który nieustannie obserwujemy wiąże się przede wszystkim z coraz większą popularnością samochodów autonomicznych. Możliwe, że wkrótce staną się one jeszcze bardziej powszechne na całym świecie i użytkowane w codziennym życiu na większą skalę. Tworzenie autonomicznych samochodów ma na celu zmniejszenie ilości wypadków, które często mają charakter śmiertelny. Niestety nie wszystko może działać w sposób autonomiczny. Nasuwają się więc pytania, co zrobi autonomiczny samochód kiedy znajdzie się w sytuacji moralnego dylematu oraz jak zaprojektować odpowiedni algorytm jego działania, kierując się przy tym etyką?
Świetny artykuł! Bardzo dokładnie opisuje zarówno szanse, jak i wyzwania związane z wprowadzeniem kryptowalut, NFT i technologii blockchain do współczesnej…