Home » 2024 » styczeń

Monthly Archives: styczeń 2024

Tagi

Wyróżnione posty

Zobacz też

Statystyki

  • 71
  • 238
  • 23 583
  • 6 652
  • 3 445

Stronniczość w Machine Learning

Stronniczość sztucznej inteligencji mogła zostać uznana za duży problem, mogący oddziaływać na dużą część społeczeństwa prawdopodobnie wraz z rozpowszechnieniem się internetu wśród użytkowników niekomercyjnych. W Polsce miało to miejsce około 20 lat temu. W Stanach Zjednoczonych nie więcej niż kilka lat wcześniej. Wiązało się to bowiem z szerokim wykorzystaniem wydanej w 1998 roku wyszukiwarki Google, która za pomocą sprawnego algorytmu była w stanie zaproponować użytkownikom wyniki odpowiadające zadanym w języku naturalnym zapytaniu. Co jednak jest miarą jakości uzyskanych wyników? Co to oznacza, że są one adekwatne? Czy nie są one tendencyjne, faworyzując pewne wyniki względem innych? I co najważniejsze, jakie mogą być skutki tej stronniczości? (więcej…)

Superinteligencja, osobliwość technologiczna, transhumanizm – przyszłość człowieka w cyfrowym świecie: pewna prognoza czy utopia

Czy świat, w którym maszyny myślą, osobliwość technologiczna staje się faktem, a transhumanizm kształtuje nową definicję człowieczeństwa, to rzeczywistość czy jedynie futurystyczny sen? Dziś przenikniemy przez zasłony tajemnic tych koncepcji, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy obserwujemy nieuchronną przyszłość czy też tylko eksperymentujemy z utopijnymi wizjami.

(więcej…)

Fake news – oswojony towarzysz w cyberświecie czy wciąż nieobliczalny wróg? Jak ochronić się przed dezinformacją i czy AI i Data Science są naszymi sojusznikami? Eksperyment pokazujący jak łatwo dajemy się nabrać fejkom.

 

W dzisiejszym świecie, w którym informacje przemieszczają się z prędkością światła, a społeczeństwo coraz bardziej swój kształt uzależnia od mediów społecznościowych i sieci internetowej, fenomen fake newsów stanowi nieustannie rosnące wyzwanie dla współczesności. Dlatego umiejętność ich trafnego rozpoznawania i dzięki temu, przeciwdziałania im, staje się kluczowa dla zachowania demokracji i równowagi społecznej. (więcej…)

Czy sztuczna inteligencja zagraża poszczególnym branżom? Analiza nastrojów społecznych.

Rozwój generatywnych modeli opartych o sztuczną inteligencję i sieci neuronowe gwałtownie przyspieszył w ciągu ostatnich kilku lat przynosząc do powszechnego dostępu i konsumenckiego, darmowego użytku takie narzędzia, jak generator tekstu ChatGPT, czy generatory obrazów, takie jak MidJourney, Imagene, Dall-E, a także Stable Diffusion – ten ostatni zdolny jest do generowania nawet krótkich animacji czy filmów. Wymienione modele zdolne są do wygenerowania wysokiej jakości danych wyjściowych w reakcji na odpowiednie ‘prompty’ – dane wejściowe. Model tekstowy może wygenerować przepis na naleśniki, kod w wielu językach programowania, porady, odpowiedzi na wyszukiwarkowe pytania, czy plan pracy licencjackiej. Modele wizualne zdolne są do wygenerowania obrazów o dowolnej treści i w dowolnym stylu. Popularność tych narzędzi, umiejętność zsyntezowania treści skutecznie naśladującej biegłość człowieka i ich ogólnodostępność budzą mieszane uczucia pośród społeczeństwa. 

(więcej…)

Najnowsze komentarze

  1. Ciekawe jest porównanie tradycyjnej terapii z nowymi rozwiązaniami opartymi na modelach językowych. Warto zauważyć, że mimo obiecujących wyników, istnieją ważne…