Home » 2022 » W jaki sposób karać roboty. Sposób wyznaczenia prawa (karnego) w robotyce

Tagi

Wyróżnione posty

Zobacz też

Statystyki

  • 71
  • 238
  • 23 583
  • 6 652
  • 69

W jaki sposób karać roboty. Sposób wyznaczenia prawa (karnego) w robotyce

Spread the love

Sens karania robotów

Pomimo, że jeszcze kilka lat temu roboty mogliśmy zobaczyć jedynie w filmach Sci-Fi, obecnie stają się one częścią naszego codziennego życia. W otaczającym nas świecie coraz więcej jest ‘inteligentnych’ urządzeń, jednak daleko im jeszcze do (samo)świadomości, wymaganej w kontekście karalności.

Osoba, która odpowiada karnie, musi być winna popełnienia przestępstwa. To stwierdzenie zakłada, że osoba, która jest sądzona, była w stanie zrozumieć swoje zachowanie i w sytuacji wyboru wybrała źle. Z tego powodu nie karzemy na podstawie kodeksu karnego małych dzieci czy osób niepoczytalnych – one nie rozumieją swoich zachowań – Kamil Mamak: Jak ukarać roboty za popełnione przestępstwa?
We could soon face a robot crimewave … the law needs to be ready | The Independent | The Independent

Obecnie roboty w głównej mierze opierają się na deterministycznych algorytmach lub ograniczonej, nadzorowanej sztucznej inteligencji. W tym przypadku odpowiedzialność karną za ich ‘czyny’ – w zależności od sytuacji – ponoszą osoby, które je zaprogramowały, lub te które w danym momencie wzięły za nie odpowiedzialność (np. nadzorowana jazda autonomiczna).

Mając na uwadze obecny rozwój technologii łatwo wyobrazić sobie, że na przestrzeni kilku(nastu) lat roboty – a właściwie sterujące nimi sztuczne inteligencje – uzyskają samoświadomość pozwalającą na ich karanie, a fakt, że niemoralnym stanie się bezpośrednie ingerowanie w ich kod, wymusi stosowanie takich środków. A więc w jaki etyczny sposób możemy wyegzekwować przestrzeganie ludzkiego prawa przez roboty?

Rodzaje kar kryminalnych

Według artykułu z Point Park University istnieje 5 głównych rodzajów kar kryminalnych (Types of Criminal Punishment):

  1. Odpłata (retribution) – kara polegająca na wymierzeniu zadośćuczynienia, nałożeniu grzywny lub innej formy odpłaty za popełnienie przestępstwa. Jej celem jest zapewnienie ofiarom przestępstwa lub całemu społeczeństwu poczucia satysfakcji, że przestępca otrzymał odpowiednią karę za popełnione przestępstwo. Obecnie stosowana głównie w formie finansowej, przy niewielkich wykroczeniach.
  2. Odstraszenie (deterrence) – kara której zadaniem jest odstraszenie potencjalnego przestępcy od popełnienia zbrodni. Ma na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa popełnienia przestępstwa w przyszłości z powodu strachu przed otrzymaniem podobnej lub gorszej kary.
  3. Rehabilitacja (rehabilitation) – ma na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw poprzez przeprowadzanie różnego rodzaju programów edukacyjnych, poradniczych czy z zakresu zdrowia psychicznego. Najczęściej stosowane dobrowolnie na osobach, które popełniły już jakieś przestępstwo.
  4. Ubezwłasnowolnienie (incapacitation) – kara mająca na celu odseparowanie osoby skazanej od społeczeństwa poprzez pobyt w więzieniu, areszt lub – w ekstremalnych wypadkach – karę śmierci.
  5. Odbudowa (restoration) – podejście mające na celu skłonienie sprawcy przestępstwa do zrozumienia swojej winy i zadośćuczynienie osobie poszkodowanej. Najczęściej stosowane w przypadku młodocianych przestępców.

Mind the Gap: The Lack of Accountability for Killer Robots | HRW

Każde z tych podejść może mieć swoje zastosowanie w przypadku robotów, jednak ich skuteczność i sposób wykonania może być zupełnie inna niż dla ludzi. Sposób ich zastosowania może różnić się także w zależności od poziomu samoświadomości i zaawansowania sztucznej inteligencji.

Zastosowanie kar w przypadku robotów

Odpłata (retribution)

W zależności od poziomu zaawansowania sztucznej inteligencji oraz jej roli w społeczeństwie odpłata może dawać różne skutki. Najłatwiej wyobrazić sobie sytuację na wczesnym etapie zaawansowania robotów, w której realnie koszty karne ponosić miałby podmiot odpowiedzialny za robota, tu jednak nie można jeszcze mówić o faktycznym karaniu sztucznej inteligencji. W przypadku bardziej rozwiniętych maszyn mogłaby zostać zastosowana strategia podobna do tej stosowanej u ludzi, jednak moim zdaniem jej skuteczność jest niewielka i powinna być wyznaczana jedynie przy niewielkich wykroczeniach. Jej bardziej dotkliwe warianty nie mogą stanowić etycznego wymiaru kary, ze względu na ich bezcelowość (fizyczne lub psychiczne wyznaczenie dotkliwej kary na sprawcy) noszącą znamiona zemsty.

Odstraszenie (deterrence)

Ten typ kary jest wypadkową stosowania innych wymiarów sprawiedliwości i jego skuteczność zależna jest od surowości i dotkliwości innych typów kar. Moim zdaniem jej dużym sojusznikiem jest brak wiedzy, prawidłowej oceny ryzyka i możliwych konsekwencji czynów – ogół społeczeństwa o mniejszej wiedzy prawniczej i mniejszej świadomości prawdopodobieństwa powodzenia swoich działań może spodziewać się łatwiejszego wykrycia dokonania przestępstwa i dotkliwszych kar niż faktyczne. Elementy te w ogólności nie powinny dotyczyć sztucznej inteligencji, której możliwości pozyskiwania wiedzy i kalkulacji są znacznie lepsze niż u ludzi, co przekładać się może na zmniejszenie skuteczności odstraszania.

Rehabilitacja (rehabilitation)

W przypadku rehabilitacji możliwych jest znacznie więcej scenariuszy niż przy innych typach kar, ze względu na znacznie łatwiejszy i bardziej skuteczny proces pozyskiwania informacji o przyczynach wystąpienia danych zachowań i ew. wprowadzania zmian w maszynie. Ponownie w zależności od poziomu świadomości obiektu możliwe będzie np.:

  • Resetowanie (niski poziom zaawansowania) – w przypadku zaawansowanych robotów z pamięcią i świadomością równoważne z karą śmierci.
  • Debugowanie i naprawianie (średni poziom zaawansowania) – mające zastosowanie głównie na wczesnym etapie rozwoju, ze względu na wątpliwe moralnie wykorzystanie w przypadku inteligencji zbliżonych do ludzkich – bezpośrednia ingerencja w charakter.
  • Zrozumienie i wykorzystanie możliwie najbardziej skutecznych programów resocjalizacyjnych (wyższy poziom zaawansowania).

Ubezwłasnowolnienie (incapacitation)

Typ kary najbardziej różniący się w zastosowaniu między robotami, a ludźmi, głównie ze względu na brak bezpośrednich ograniczeń w długości życia maszyny. Wiąże się z dylematem celowości fizycznej izolacji maszyny, która w zależności od swojej budowy może pozwalać na bezproblemowe oddzielenie elementów fizycznych od logicznych, a także może pominąć okres kary, lub wykorzystać go bez ograniczeń w świecie cyfrowym.

Ze względu na istnienie, w przypadku robotów, możliwości oddzielenia inteligencji od realnej postaci, a także kreowania i manipulacji środowiska, w którym ta świadomość funkcjonuje, pojawia się również opcja karania na inne sposoby – np. przedstawiony w odcinku Białe Święta serialu Black Mirror, w którym to sztuczna inteligencja (będąca kopią człowieka) zamykana była w urządzeniu pozwalającym na dowolną manipulację czasem i przestrzenią – byty zmuszone były do wieloletniej (tysiące lat) izolacji w bardzo małym, nieciekawym środowisku. Tego typu działania moim zdaniem znacznie bardziej przypominają jednak tortury, które łatwiej nam zaakceptować ze względu na brak umiejętności zrozumienia doświadczeń, które ze sobą niosą, a które nie mają realnego wpływu na resocjalizację – są gorszym odpowiednikiem ludzkiej kary pozbawienia wolności, która to charakteryzuje się dużym stopniem recydywy.

Black Mirror s02e04 720p - CDA

Ekstremalną odmianą ubezwłasnowolnienia jest kara śmierci, która w przypadku robotów mogłaby być wymierzana poprzez zresetowanie robota, a której właściwość jest bardzo wątpliwa.

Odbudowa (restoration)

Odbudowa jest kolejnym typem karania, który w przypadku robotów mógłby cechować się podobną skutecznością co w przypadku ludzi. Jej realne działanie jest trudne do oceny, ponieważ wymaga ona faktycznego zrozumienia winy i żalu za popełnione czyny, a ich pojawienie się jest elementem bardzo osobistym i możliwym – moim zdaniem – jedynie u istot cechujących się nie tylko inteligencją, ale także pewną wrażliwością – emocje.

Realna skuteczność wymierzanych kar

W rzeczywistości temat karalności robotów jest znacznie bardziej skomplikowany, ponieważ zastosowanie i skuteczność metod wyznaczenia sprawiedliwości zależy w znacznym stopniu od typu bytu na którym jest stosowana. Powyższe przykłady są jedynie odmianami kar stosowanych na ludziach, których powstanie silnie związane było ze sposobem pojmowania przez nas rzeczywistości i hierarchii wartości ogółu społeczeństwa, w których zostały wprowadzone. W przypadku robotów bardzo prawdopodobne jest powstanie całkowicie nowych sposobów karania, opartych na konkretnych przykładach sztucznych inteligencji. Ich dobranie i ocena dotkliwości może być tym trudniejsza, że mogą one nie być dla nas wystarczająco zrozumiałe ze względu na brak możliwości doświadczenia i porównania ich do znanych nam sytuacji.

Waga emocji

Kluczowym elementem w ludzkim systemie kar i ogólnym funkcjonowaniu są emocje. Analityczna kalkulacja pozbawiona kontekstu emocji sprzyja popełnianiu niektórych przestępstw – brakiem emocji lub ich ograniczeniem i szczątkową empatią charakteryzują się ludzie z osobowością psychopatyczną. Choć oczywiście nie każdy psychopata jest przestępcą, wiele osób z tym zaburzeniem dopuszczało się najgorszych przestępstw, bez późniejszego zrozumienia swojej winy i żalu.

„Czy obchodzą mnie inni ludzie? Ciężka sprawa. Ale owszem, myślę, że jak najbardziej… tylko nie pozwalam, żeby te uczucia mnie krępowały […] Czy jest mi nieprzyjemnie, kiedy muszę kogoś skrzywdzić? No, czasami. Ale zwykle to tak, jakby… och… [śmiech]… a jakie to uczucie rozgnieść insekta?” fragm. wypowiedzi psychopaty odsiadującego wyrok za porwanie, gwałt i wymuszenie

Emocje mogą również nakłaniać do popełniania przestępstw – tzn. przestępstwo w afekcie – jednak tego typu zachowania są bardziej reakcją na sytuację, w której się znajdujemy i niedoskonałość ludzkich zachowań i mechanizmów obronnych.

Kodeks karny przewiduje złagodzoną odpowiedzialność dla sprawcy zabójstwa jeśli działa w afekcie. Chodzi o silne wzburzenie usprawiedliwione okolicznościami. […] Osoba pozostająca pod jego wpływem nie kieruje się bowiem przesłankami rozumowymi, a wyłącznie względami uczuć, których nie sposób pohamować.

Celowość tworzenia ujednoliconych kodeksów

Dodatkowo elementem kłócącym się z właściwością karania (a w szczególności tworzenia ogólnych kodeksów) robotów jest fakt znacznie większego wpływu ludzi na charakterystykę i pojmowanie świata przez maszyny. Podczas gdy w przypadku ludzi charakter jednostki w ogromnym stopniu zależy od przypadku oraz sumy decyzji i doświadczeń, a dopasowanie się do społeczeństwa – w rozumieniu braku wyrządzania mu krzywd – jest konieczna, o tyle tworzone przez nas sztuczne inteligencje mogą z naszej winy cechować się brakiem zrozumienia i dopasowania do stworzonego przez nas świata, nie mówiąc już o maszynach tworzonych bezpośrednio w celach kłócących się z ludzkim pojęciem dobra – maszyny wojenne, szpiegowskie, roboty stworzone w celu ułatwienia lub bezpośredniego dokonywania przestępstw.
 .

Źródła

[1] Kamil Mamak: Jak ukarać roboty za popełnione przestępstwa? – https://filozofuj.eu/kamil-mamak-ukarac-roboty-popelnione-przestepstwa/

[2] What Are The Five Major Types of Criminal Punishment? – https://online.pointpark.edu/criminal-justice/types-of-criminal-punishment/

[3] Mind the Gap – The Lack of Accountability for Killer Robots – https://www.hrw.org/report/2015/04/09/mind-gap/lack-accountability-killer-robots

[4] Black Mirror – White Christmashttps://www.hrw.org/report/2015/04/09/mind-gap/lack-accountability-killer-robots

[5] Psychopatia – mgr Łukasz Barwiński – https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/zaburzenia_osobowosci/71276,psychopatia

[6] Nie każde wzburzenie sprawcy to działanie w afekcie – prawo.pl – https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/silne-wzburzenie-a-dzialanie-w-afekcie-co-to-znaczy,62311.html


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze komentarze

  1. Ciekawe jest porównanie tradycyjnej terapii z nowymi rozwiązaniami opartymi na modelach językowych. Warto zauważyć, że mimo obiecujących wyników, istnieją ważne…