Home » UJ 2022/23 » Technologia Blockchain. Zastosowania i Zagrożenia.

Tagi

Wyróżnione posty

Zobacz też

Statystyki

  • 60
  • 516
  • 25 108
  • 7 346
  • 34

Technologia Blockchain. Zastosowania i Zagrożenia.

Spread the love

Technologia znana jako blockchain przyjmuje się, że została pierwszy raz opisana przez Satoshi Nakamoto (którego tożsamości nie znamy po dziś dzień) w jego pracy pt. „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”. Celem jej opublikowania było zaprezentowanie matematycznych fundamentów kryptowaluty znanej jako „bitcoin”.

Założenia technologii blockchain

Blockchain, a inaczej łańcuch bloków, jest to technologia, której główną funkcją jest przesyłanie oraz przechowywania informacji na temat transakcji płatniczych zawartych w Internecie. Informacje zostają uporządkowane i ułożone w tzw. bloki danych. W jeden blok wchodzą informacje o ustalonej liczbie transakcji. Po „zapełnieniu” jednego bloku tworzy się następny, który również się zapełnia, ale zawiera informacje o transakcjach z poprzedniego bloku, a za nim kolejny i następny. Taka struktura zapisu danych tworzy nieodwracalną, widoczną linię czasową informacji (przy założeniu, że jest wdrażana w sposób zdecentralizowany. W ten sposób tworzy się pewnego rodzaju łańcuch. Mogą być przesyłane w nim informacje o różnych rodzajach transakcji, np. handlowych, kupnie lub sprzedaży walut, także kryptowalut. Głównym celem działania blockchain jest stworzenie współdzielonej i zbiorowej księgi rachunkowej transakcji w cyfrowej postaci, rozproszonej po sieci, w takich samych kopiach.
Nasuwa się jedno pytanie –  co w tym takiego innowacyjnego. Nowość w blockchain leży w tym, że gwarantuje ono bezpieczeństwo i zaufanie rejestru danych bez potrzeby korzystania ze strony trzeciej. Warto jednak zaznaczyć, że wyżej opisane rozwiązanie jest również wdrażane w niezliczonej ilości innych rynków m.in. do różnego rodzajów biznesów czy instytucji państwowych.

 

Możliwości       

Główna cecha który sprawia, że firmy i organizacje sięgają po technologię blockchain jest gwarancja integralności danych przy ich decentralizacji, czyli bez centralnego organu, który je przechowuje.  Nazywa się to o zdecentralizowanym zaufaniem zapewnianym przez wiarygodne dane.

Tak zwane algorytmy konsensusu wymuszają przestrzeganie reguł w systemie blockchain. Kiedy użytkownicy- uczestniczące strony zgodzą się co do reguł i je skonfigurują dla łańcucha bloków to algorytm ten zapewnia ich że będą one przestrzegane.

Każdy węzeł jest w stanie ustalić czy dowolny blok został zmodyfikowany od momentu jego dodania. Żeby nowy węzeł dołączył do sieci blockchain musi pobrać kopię wszystkich bloków, które znajdują się w łańcuchu. Dopiero po synchronizacji, czyli w momencie kiedy posiada najnowszą wersję łańcucha bloków może otrzymać kolejne bloki czy węzły. Skutkuje to tym, że całość jest przejrzysta i zapewnia uczciwość wszystkich stron. Technologia blockchain nie jest podatna na fałszowanie informacji, bez wiedzy użytkowników.

 

Zastosowania

Chyba najpopularniejszym zastosowaniem jakie znajduje technologia blockchain są płatności oraz pożyczki Peer-to-Peer. Na uwagę zasługuje fakt, że przekazy pieniężne w takiej formie mogą na stałe wyprzeć istniejące już usługi przekazów środków. W szczególności transakcji transgranicznych – globalna sieć przekazów pieniężnych i pożyczek, która eliminująca pośredników pozwala na szybsze i wygodniejsze przekazywanie środków.

Jeśli chodzi o pożyczki, blockchain daje możliwość oferowania lepszych stawek. Jest to możliwe dzięki użyciu Smart kontaktów, które pozwalają automatyzować takie rzeczy jak płatność za usługę, pełna spłata pożyczki czy zwolnienie zabezpieczenia. Dla niektórych szczególnie atrakcyjna jest decentralizacja i brak potrzeby pośrednika w postaci dużych banków.

W 2005r. Estonia jako pierwszy kraj na świecie użyła metody i-Voting do przeprowadzenia ogólnokrajowych wyborów parlamentarnych. Systemy głosowania to wspaniała forma zastosowania technologii blockchain z uwagi na  rozproszone, niezaprzeczalne jak i automatyczne zliczanie głosów z wglądem w pełną historię. Wszyscy chcielibyśmy żyć w świecie gdzie nie ma możliwości fałszowania wyborów.

Tokeny NFT to sławna ostatnio forma zastosowania technologii blockchain. Kojarzy się ona głównie z prawami własności do dzieł sztuki. Jednak NFT finalnie może służyć do przekazywania własności wszystkiego co da się przedstawić za pomocą danych chociażby, aktów własności domów, prawd do transmisji czy wiele innych.

Przechowywanie danych w sposób zdecentralizowany sprawia, że włam się i usunięcie wszystkich danych w sieci jest o wiele trudniejsze. Technologia blockchain jako rozwiązanie do przechowywania danych daje bezpieczeństwo i większy dostęp do danych.

 

Narzędzia

Zważywszy na to, że blockchain jest stosunkowo młodą gałęzią technologii rewolucja z nią związana dopiero nadchodzi. Aktualnie rządy bardzo wielu państw skupiają się na rozwoju technologicznej i cyfrowej infrastruktury bazującej i wykorzystującej blockchain. Pozarządowo powstają tysiące startupów bazujących na tej technologii. Blockchain proponuje rozwiązania, które nie były dotychczasowo możliwe dając nam coraz to więcej narzędzi.

Poniżej lista konkretnych narzędzi na bazie blockchain:

  • Przepływ pieniędzy Peer-to-Peer – pożyczki i płatności bez osób trzecich.
  • Internet rzeczy (Internet of Things) 
  • Systemy głosowania – Automatyczne i niezaprzeczalne zliczanie głosów
  • Wymiana walut, transakcje międzybankowe 
  • Rynek transportowy – wynajem przejazdów, dzięki technologii blockchain można pominąć regulacje państwowe i pośredników.
  • Zdecentralizowane rynki 
  • Dystrybuowanie i produkowanie energii 
  • Weryfikacja tożsamości – cyfrowe podpisy i ich autoryzacja
  • Składowanie danych – zaufane, zdecentralizowane, odporne na błędy
  • Inteligentne kontrakty 
  • Hazard – oryginalne, własne waluty wewnątrz gier
  • Digitalizacja dokumentów 
  • Identyfikacja, śledzenie dóbr luksusowych 
  • Usługi rządowe 

Ograniczenia

Globalne wdrożenie blockchainów jest prawdopodobnie tylko kwestią czasu. Jednak pomimo tego, że technologia ta wiąże się z niskimi kosztami dla użytkowników, niestety wymaga od firm dużych nakładów pieniężnych  w celu jej wdrażania. Ten czynnik opóźnia jej masową implementację.

Klucze prywatne dają bezpieczeństwo. Jednak dla posiadaczy kryptowalut problemy może powodować utrata takiego klucza. Niestety odzyskanie takiego klucza jest praktycznie niemożliwe.

Jak już wspomnieliśmy kwestią czasu jest wzrost liczby użytkowników. Skutkiem tego jest wzrost liczby wszystkich operacji zintegrowanych z blokami. Wymagana przestrzeń również będzie musiała rosnąć co może przekroczyć faktyczne możliwości hardware’u powiadanego przez użytkowników.

Należy wspomnieć o integracji. Aplikacje, które są oparte na blockchainie dają korzyści, jednak

 

Zagrożenia

Technologia blockchain jak już powiedzieliśmy ma ogromny potencjał. Eksperci uważają, że przyczyni się do zrewolucjonizowania światowej branży finansów. Zalety tej technologii są szeroko nagłaśniane, jednak istnieją również możliwe negatywne aspekty jej wdrażania oraz zagrożenia wynikające z jej dalszego rozwoju.

Kryzys klimatyczny to obecnie jeden z największych problemów z jakimi mierzy się rasa ludzka. Grupowanie transakcji w blok tzw. „Mining” to proces wytwarzania kryptowaluty. Technologia ta zużywa duże zasoby energii elektrycznej, co ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Zgodnie z szacunkami sama technologia Bitcoin zużywa takie pokłady energii co małe państwo.

Automatyzacja i usprawnianie systemów z jakich korzysta ludzkość nieuchronnie wiąże się z rosnącą groźbą bezrobocia. Technologia blockchain nie jest w tej kwestii osamotniona. Naturalną koleją rzeczy jest to, że sektory związane z pośrednictwem dla walidacji płatności i procesów ulegną znacznej redukcji. Należy o tym pamiętać.

Kopanie kryptowalut, inwestycja w kryptowaluty oraz systemy korzystające z technologii blockchain: są to gorące tematy i wiele osób niemających zaplecza wiedzy chce wejść w ten świat. Samo w sobie nie jest to problemem, jednak jest to nowe pole działania dla oszustów. Oszustwa tożsamości i kryptowalutowe to niepokojące zjawisko, które może stać się nieodłączną częścią świata WEB3.

Przykładowym schematem takich procederów jest śledzenie przez oszustów oczekiwanych premier NFT i tworzenie nieprawdziwych stron menniczych gotowych do promocji wraz z oficjalną premierą. Phishing w celu wyłudzenia danych uwierzytelniających to kolejny przykład.

W poniższym materiale filmowym można dowiedzieć się o tzw. Cryptojacking, zjawisku polegającemu na kopaniu kryptowalut przez urządzenia nieświadomego niczego użytkownika.

Nowe technologie są ekscytujące, a wynikająca z nich ewolucja sieci internetowej to fascynujące zjawisko. Jednak ich implementacja powinna być stopniowa i rozważna. Na każdym kroku należy zadać sobie pytanie, czy w jakim stopni rozwiązują problem i czy jest to właściwy moment na ich zastosowanie. Projekty oparte na Blockchainie zdecydowanie mają moc wpłynąć na to jak będzie zmieniała się nasza cywilizacja.

 

Źródła:

https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/priorities/zmiana-klimatu/20180703STO07129/reakcja-ue-na-zmiane-klimatu

https://www.prnewswire.com/news-releases/hyperledger-ecosystem-growth-strong-as-members-make-headlines–discuss-production-deployments-at-hyperledger-global-forum-2020-301015997.html

https://www.oracle.com/pl/a/ocom/docs/cloud/enterprise-blockchain-report.pdf

https://www.lazarski.pl/pl/nauka-i-badania/instytuty/wydzial-ekonomii-i-zarzadzania/centrum-technologii-blockchain/co-to-jest-blockchain-i-jakie-moze-miec-znaczenie-z-punktu-widzenia-ekonomii/

 


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze komentarze

  1. Ciekawe jest porównanie tradycyjnej terapii z nowymi rozwiązaniami opartymi na modelach językowych. Warto zauważyć, że mimo obiecujących wyników, istnieją ważne…