Home » UJ 2022/23 » Inteligentny dom – projekt inteligentnego domu pod kątem rozwiązań zbierających i analizujących dane, oraz wykorzystujących narzędzia sztucznej inteligencji.

Tagi

Wyróżnione posty

Zobacz też

Statystyki

  • 46
  • 198
  • 23 636
  • 6 690
  • 14

Inteligentny dom – projekt inteligentnego domu pod kątem rozwiązań zbierających i analizujących dane, oraz wykorzystujących narzędzia sztucznej inteligencji.

Spread the love

Czym są (albo będą) inteligentne domy? 

Inteligentny dom pozwala mieszkańcom na zdalne sterowanie urządzeniami za pomocą połączonych gadżetów. Mogą komunikować się za pośrednictwem Internetu (IoT) lub myśleć i działać niezależnie (AI).
„Inteligentne domy” definiuje się jako zbiór połączonych urządzeń i usług, które mogą automatycznie reagować na ustawione wcześniej reguły, być dostępne i zarządzane zdalnie za pośrednictwem aplikacji mobilnych lub przeglądarki oraz wysyłać alerty lub wiadomości do użytkownika (użytkowników). Inteligentne domy wykorzystują technologie sztucznej inteligencji (AI) i Internetu rzeczy (IoT), takie jak podłączone czujniki, oświetlenie i liczniki do gromadzenia i analizowania danych. Dane te są wykorzystywane dooptymalizacji infrastruktury gospodarstwa domowego, mediów i innych usług, aby codzienne życie było łatwiejsze i bardziej wydajne.


„Urządzenia muszą interpretować aktywność i kontekst użytkownika oraz na nią reagować — taki jest ich cel. Nie są i nie będą „inteligentne”, jeśli nie potrafią wykonać tej funkcji.Jednak mieszkańcy muszą też czuć się bezpiecznie we własnych domach: rozpoznani, a nie obserwowani. Znalezienie tej równowagi będzie miało kluczowe znaczenie dla inżynierów urządzeń inteligentnych domów.”

CEO firmy zajmującej się czipami AIoT XMOS – Mark Lippett



 

Przykładowe korzyści mieszkańców inteligentnych domów (i kresy naszej kreatywności).

  1. Zarządzenie całym domem z jednego miejsca.

W niektórych przypadkach może być konieczne zainstalowanie tylko jednej aplikacji, aby aktywować kamerę bezpieczeństwa, klimatyzatory, telewizor i inne urządzenia.

  1. Lepsza efektywność energetyczna domu.

Dzięki wprowadzeniu AI do domów możliwe będzie również uczynienie wszystkiego bardziej energooszczędnym. Na przykład możliwa będzie zdalna oraz precyzyjna kontrolanad systemem ogrzewania w domu. Czy również wyłączenie światła lub innegourządzenia w domu, będąc w pracy.

  1. Znaczne zwiększenie bezpieczeństwa (w) domu.

Na przykład możliwe będzie otrzymywanie powiadomienia, jeśli ktoś włamie się lub wejdzie do inteligentnego domu. W takiej sytuacji dodatkowo będzie przydatna możliwość wezwania policji za pomocą jednego kliknięcia w aplikacji.

Czujniki dymu ze sztuczną inteligencją są już dostępne na rynku. Wyposażone w inteligentne funkcje mogą mówić, ostrzegać, a nawet samodzielnie myśleć, a wszystko po to, aby zapobiegać pożarom i wyciekom tlenku węgla. Inteligentne czujniki dymu komunikują się z właścicielami za pośrednictwem aplikacji mobilnych zainstalowanych na smartfonach. Mogą wysyłać różne powiadomienia dotyczące poziomu naładowania baterii, dymu, wycieków tlenku węgla, a nawet wskazywać miejsca, w których może dojść do wybuchu pożaru lub dymu.

  1. Lepsza funkcjonalność urządzeń domowych.

Urządzenia AI mogą zająć się obsługą robota odkurzającego, prać i suszyć ubrania, dostosowywać temperaturę wnętrza do preferencji osób obecnych w domu, odtwarzać muzykę oraz włączać i wyłączać światła

Inteligentne piekarniki i piece nie są już tylko koncepcją. Inteligentne piekarniki i kuchenki są teraz wyposażone w systemy AI, które mogą oceniać temperaturę gotowanej żywności i obniżać ją, jeśli okaże się, że jest wysoka. Ponadto aplikacje mogą informować użytkowników, kiedy jedzenie należy wyjąć z piekarnika lub kuchenki. Może nawet rozpocząć proces podgrzewania, zanim użytkownik wróci do domu.

 

Czy możliwa jest prywatna innowacja?

Inteligentne domy nie są już luksusem, na który mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi. Rozwiązania, które wchodzą wraz z nimi w życie stają się naturalnymi wyborami dla ludzi, którzy w swoim domu pragną żyć wygodnym oraz bezpiecznym życiem. Technologia sztucznej inteligencji dodała dodatkowy poziom bezpieczeństwa i ochrony, jednocześnie pozwalając ludziom cieszyć się przyjemniejszym stylem życia, prawda?

Posiadanie asystentów firm Amazon lub Google może być wygodne przy wyłączaniu światła lub zamawianiu jedzenia, ale przychodzi to kosztem posiadania w domu „otwartego okna” umożliwiającego tysiącom zaglądanie i słuchanie z dowolnego miejsca na świecie. Łączność z chmurą i klasyczny dla asystentów model zasilania „zawsze włączony” budzą poważne obawy etyczne, a konsumenci, co zrozumiałe, obawiają się, że każde ich słowo jest rejestrowane i przesyłane online. Warto jednak zauważyć, że strategia finansowa sprzedawania danych jest autodestrukcyjna. Wprowadzanie rozwiązań inteligentnego domu na rynek będzie trudniejsze, jeśli kwestie prywatności nie zostaną rozwiązane.

Obowiązkowym będzie zajęcie się rosnącymi obawami dotyczącymi prywatności konsumentów, gdzie 63% konsumentów uważa urządzenia personalne za „przerażające” pod względem gromadzenia danych i zachowania, podczas gdy 50% konsumentów w Wielkiej Brytanii było „dość zaniepokojonych” korzystaniem z ich danych (wedle badania Deloitte z 2020 roku.)

 

Niebezpieczeństwa, które wiążą się z przemycaniem technologii do domów.

Głównym zmartwieniem twórców sztucznej inteligencji i potencjalnych użytkowników technologii inteligentnych domów opartych na sztucznej inteligencji są rosnące zagrożenia bezpieczeństwa prywatności oraz danych, które prawdopodobnie pojawią się w branży. Urządzenia połączone bezprzewodowo są zwykle podatne na zagrożenia cyberbezpieczeństwa lub potencjalne ataki.

Zakładając używanie IoT w inteligentnym domu możemy natknąć się na bardzo wiele zagrożeń:

Man-in-the-middle: osoba atakująca narusza, przerywa lub fałszuje komunikację między dwoma systemami. Na przykład fałszywe dane dotyczące temperatury „wygenerowane” przez urządzenie monitorujące środowisko mogą zostać sfałszowane i przesłane do chmury.

Kradzież danych i tożsamości: Dane generowane przez niezabezpieczone urządzenia personalne (np. smartwatch)i inteligentne urządzenia zapewniają cyberprzestępcom dużą ilość prywatnych, a nawet wręcz intymneych danych osobowych, które mogą być potencjalnie wykorzystane do fałszywych transakcji i kradzieży tożsamości.

Przejęcie urządzenia (bądź urządzeń): Ataki te są dość trudne do wykrycia, ponieważ atakujący nie zmienia podstawowej funkcjonalności urządzenia. Co więcej, wystarczy jedno urządzenie, aby potencjalnie ponownie zainfekować wszystkie inteligentne urządzenia w domu.

Rozproszona odmowa usługi (DDoS): Atak tego typu ma na celu uczynienie maszyny lub zasobu sieciowego niedostępnym dla zamierzonych użytkowników poprzez tymczasowe lub nieograniczone zakłócanie usług związanych z połączeniem do Internetu. W przypadku rozproszonego ataku typu „odmowa usługi” (DDoS) ruch przychodzący zalewający cel pochodzi z wielu źródeł, co utrudnia zatrzymanie cyberofensywy przez proste zablokowanie jednego źródła. W rzeczywistości liczba ataków DDoS gwałtownie rośnie, głównie z powodu braku zabezpieczeń urządzeń IoT.

Niezbędne zatem będzie znalezienie sposobów ochrony inteligentnych urządzeń domowych przed zagrożeniami cybernetycznymi. Zapewnienie klientom ochrony podczas korzystania z tych urządzeń ma kluczowe znaczenie; bez zaufania konsumenci mogą być ostrożni lub wahać się przed używaniem tego typu technologii. Przykładowo złodzieje mogą wejść do domu, mając dane z urządzeń AI, mogą dowiedzieć się, kiedy mieszkańcyzazwyczaj opuszczają dom. Deweloperzy muszą znaleźć odpowiednie środki zaradcze, aby zabezpieczyć się przed tymi potencjalnymi zagrożeniami bezpieczeństwa.

„Urządzenia muszą interpretować aktywność i kontekst użytkownika oraz na nią reagować — taki jest ich cel. Nie są i nie będą „inteligentne”, jeśli nie potrafią wykonać tej funkcji.Jednak mieszkańcy muszą też czuć się bezpiecznie we własnych domach: rozpoznani, a nie obserwowani. Znalezienie tej równowagi będzie miało kluczowe znaczenie dla inżynierów urządzeń inteligentnych domów.”
– CEO firmy zajmującej się czipami AIoT XMOS – Mark Lippett

 

  1. Podsumowanie:

Uważam, że kluczem do zapewnienia bezpiecznych i prywatnych inteligentnych domów jest zmniejszenie zależności od chmury i internetu, a zamiast tego osadzić sztuczną inteligencję w samym środowisku domowym.

Obecnie nasze urządzenia nie mogą samodzielnie przetwarzać danych wprowadzanych przez użytkowników. Dane z czujników muszą zostać przesłane do chmury w celu interpretacji przed wykonaniem instrukcji. Powoduje to problemy z opóźnieniami, w przypadku których inteligentne domy potrzebują więcej czasu na reakcję. W najlepszym przypadku jest to uciążliwość, w najgorszym zaś inteligentne sprzęty stają się bezużyteczne ze względu na wynikające z nich obawy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa.

Sztucznej inteligencji oznacza dla inteligentnych domów znaczący postęp nie tylko w zakresie prywatności konsumentów, ale także ogólnego bezpieczeństwa domu. SI pozwoli inteligentnym urządzeniom domowym na łatwe rozróżnianie domowników. Urządzenia będą w stanie identyfikować i ignorować potencjalnie niebezpieczne polecenia małych dzieci, kontaktować się ze służbami ratunkowymi w nagłych przypadkach medycznych, a nawet ostrzegać domowników, jeśli nierozpoznana osoba wejdzie do budynku.

 

Literatura:
https://www2.deloitte.com/uk/en/pages/technology-media-and-telecommunications/articles/digital-consumer-trends-data-privacy.html
https://canterbury.ai/using-ai-for-smart-homes/

https://qualetics.com/how-ai-iot-is-driving-intelligence-automation-in-smart-homes/

https://www.unite.ai/artificial-intelligence-is-the-next-step-for-smart-homes/

https://readwrite.com/smart-home-using-ai-and-iot-technologies/


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze komentarze

  1. Ciekawe jest porównanie tradycyjnej terapii z nowymi rozwiązaniami opartymi na modelach językowych. Warto zauważyć, że mimo obiecujących wyników, istnieją ważne…