Home » 2024

Yearly Archives: 2024

Tagi

Wyróżnione posty

Zobacz też

Statystyki

  • 413
  • 2 363
  • 29 508
  • 9 267
  • 5 323

Technologiczne i socjotechniczne metody budowania zaufania w kontekście systemów sztucznej inteligencji – poziomy zaufania wobec AI

Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w naszym codziennym życiu, wpływając na decyzje biznesowe, systemy opieki zdrowotnej, edukację i administrację publiczną. Jednak jednym z kluczowych wyzwań związanych z implementacją AI jest budowanie i utrzymywanie zaufania użytkowników wobec tych systemów. W artykule opiszę  technologiczne i socjotechniczne metody budowania zaufania oraz omówię różne sytuacje w których owo zaufanie zostało nadszarpnięte wraz z  obawami i nadziejami jakie ludzie mogą mieć wobec AI.

  (więcej…)

Quantified Self moje życie jako big data – jak długo spałem, ile kalorii spaliłem, jakie są moje trendy muzyczne i ile książek przeczytałem, kwestie ilościowego postrzegania parametrów życiowych i społecznych

Od pierwszych prób mierzenia kroków aż po zaawansowane smartwatche i aplikacje śledzące, idea Quantified Self ewoluowała w niesamowity sposób. W latach 80. zaczęły pojawiać się pierwsze urządzenia do monitorowania aktywności fizycznej, a dziś każdy aspekt naszego życia – od snu po ulubione piosenki – może zostać zapisany i analizowany. Czy chcesz lepiej zrozumieć swoje ciało, kontrolować zdrowie, czy po prostu zobaczyć swoje życie w liczbach? W erze big data odpowiedź jest jedna – śledź, licz i analizuj. Jednak jak każda moda, także i ta przynosi zarówno korzyści, jak i wyzwania – szczególnie gdy ilość liczb przestaje nas definiować, a zaczyna przejmować kontrolę.  (więcej…)

Superinteligencja osadzona w kwantowych komputerach – czy społeczeństwo zaczyna postrzegać AI jako osobę i czy obawiamy się silnej sztucznej inteligencji

Czy maszyny mogą mieć świadomość? Rozwój sztucznej inteligencji oraz technologii kwantowych otwiera przed nami nie tylko nowe możliwości, ale i trudne pytania. Gdy sztuczna inteligencja zacznie przewyższać ludzką, czy nadal będziemy traktować ją jedynie jako narzędzie? A może zaczniemy postrzegać AI jako osobę? Przyjrzyjmy się społecznym i etycznym wyzwaniom, jakie niosą superinteligencja i kwantowe komputery.

(więcej…)

Czy jako społeczeństwo potrzebujemy autonomicznego (automatycznego) transportu? – Wyzwania etyczne i problemy społeczne.

W ostatnich latach temat autonomicznego transportu zyskał na znaczeniu, stając się jednym z kluczowych zagadnień w dyskusjach o przyszłości mobilności. Wraz z postępem technologicznym, pojazdy autonomiczne obiecują zwiększenie efektywności transportu, bezpieczeństwa na drogach oraz dostępności dla osób z ograniczeniami mobilności. Niemniej jednak, wprowadzenie tej technologii rodzi szereg wyzwań etycznych i społecznych, które wymagają krytycznej analizy. Jednak czy autonomiczny transport rzeczywiście przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, eliminując błędy ludzkie, czy może sam wprowadzi nowe rodzaje zagrożeń?

(więcej…)

Jakich regulacji wobec AI potrzebujemy – analiza EU Artificial Intelligence Act czy regulacje podążają za światowym postępem

Sztuczna inteligencja (SI) to technologia, która w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu i wpływa na różne aspekty naszego życia, od medycyny przez edukację po codzienne monotonne zadania. W miarę jak jej zastosowanie staje się coraz szersze, rośnie również ryzyko nadużyć oraz nieprzewidzianych konsekwencji. W odpowiedzi na te wyzwania powstała dyrektywa Parlamentu Europejskiego w sprawie Sztucznej Inteligencji (AI Act), mająca na celu stworzenie ram prawnych dla technologii sztucznej inteligencji (SI) na terenie Unii Europejskiej. Dyrektywa wprowadza szczegółowy podział systemów SI według poziomu ryzyka dla osób fizycznych i ogółu społeczeństwa oraz nakreśla wymogi dotyczące transparentności ich działania i odpowiedzialności. Kluczowym elementem regulacji jest koncepcja wyjaśnialnego SI, która ma na celu zwiększenie zaufania użytkowników do technologii poprzez zapewnienie przejrzystości w procesach decyzyjnych. Jednakże, mimo ambitnych założeń, AI Act budzi kontrowersje i obawy dotyczące jego wpływu na innowacje oraz konkurencyjność Europy na globalnym rynku technologicznym. W artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom regulacji oraz przyszłości sztucznej inteligencji w kontekście dynamicznie rozwijającego się świata technologii. (więcej…)

Bankowość w świecie big data – dematerializacja pieniędzy, kryptowaluty, NFT, a pewność środków w złocie i innych surowcach.

 

W erze big data bankowość przeszła ogromną transformację, wykorzystując potężne zbiory danych do optymalizacji swoich działań. Dzięki zaawansowanej analizie danych, banki mogą oferować bardziej spersonalizowane usługi, co znacząco poprawia doświadczenie klientów. Dziś, analiza danych umożliwia dokładniejsze przewidywanie zachowań klientów, ocenę ich zdolności kredytowej i wykrywanie oszustw w czasie rzeczywistym. (więcej…)

Jak technologia zmienia kino: AI, VR i immersja na pierwszym planie przyszłości kinematografii

Kto nie chciałby przeżywać trójwymiarowych przygód, decydować o przebiegu akcji filmu i zachowaniach swoich ulubionych bohaterów nie wychodząc z domu? Wirtualna rzeczywistość i sztuczna inteligencja rewolucjonizują kinematografię, zmieniając widza z biernego obserwatora w aktywnego uczestnika. Czy przyszłość kina to immersyjne doświadczenia na miarę gier wideo, gdzie wszystko jest możliwe, czy też te technologie pozostaną jedynie dodatkiem do tradycyjnych form narracji?

(więcej…)

Czy zadania domowe staną się przeżytkiem? ChatGPT w szkole i na studiach – jak szkolnictwo przygotowane jest na AI

Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w naszym codziennym życiu, zmieniając niemal każdy jego aspekt, w tym stając się nieodłącznym elementem współczesnej edukacji. ChatGPT i inne duże modele językowe (LLM) mogą pomóc uczniom w rozwiązywaniu zadań, pisaniu esejów, przygotowaniu prezentacji czy analizie złożonych problemów analitycznych. Czy w takim kontekście tradycyjne zadania domowe mają jeszcze sens? A może najwyższy czas na wymyślenie zupełnie nowych, innowacyjnych sposobów nauczania i oceniania?

(więcej…)

Miłość w świecie big data – algorytmy rekomendacyjne w aplikacjach randkowych

Osiemdziesiąt sześć procent – tyle polskich Zoomerów i Milenialsów, wedle badania agencji Streetcom, zna co najmniej jedną parę, która spotkała się w Internecie. Jest to jedna z mnóstwa zmian, jakie przynosi ze sobą rozwój technologii cyfrowych, i wcale nie musimy się jej bać. Używając aplikacji randkowych, zdajemy się jednak na algorytm, który dopasowuje nas do innych na podstawie szeregu różnych zmiennych. Czy w takim świecie jest jeszcze miejsce na romantyczną miłość, czy Tinder zamienia nasze życie miłosne w chłodną kalkulację?

(więcej…)

Co powinien zawierać dobry post (Socjologia UJ 2024/2025)

W tym krótki wpisie chciałem zawrzeć informacje, co powinno się znaleźć w dobrze przygotowanym poście na blog popularnonaukowy. Kwestie zarówno będą dotyczyć dodawanych treści, jak również problemów technicznych związanych z edycją posta. (więcej…)

Prompt master, prompt inżynier, prompt artysta, prompt developer. Jak kształtować się będą nowe miejsca pracy w związku z rozpowszechnieniem narzędzi do generowania treści.

Prompt master, prompt inżynier, prompt artysta, prompt developer – to tylko niektóre z nowych stanowisk pracy, które powstają w odpowiedzi na rosnącą popularność narzędzi do generowania treści. W miarę jak AI staje się coraz bardziej zaawansowane, otwierają się nowe możliwości kariery, które kształtują przyszłość wielu branż.

(więcej…)

Metody AI i data science w branży fintechu. Czy nasze niematerialne pieniądze są bezpieczne?

Od czasów pierwszych banków aż po współczesne usługi finansowe, branża finansowa nieustannie ewoluuje. W XVIII wieku nowoczesna bankowość rodziła się na ulicach Londynu i Amsterdamu, a dzisiaj FinTech przechodzi swoją własną rewolucję. Chcesz mieć zyski? To skorzystaj ze sztucznej inteligencji, albo zostaniesz w tyle. A tak przynajmniej mogłoby się wydawać, obserwując obecne trendy w branży finansowej. Ale jak każda rewolucja, i ta niesie ze sobą wiele wyzwań, szczególnie w świecie wirtualnych pieniędzy.  (więcej…)

Wirtualne cmentarze, pośmiertne chatboty, awatary i profile in memoriam, a może transfer umysłu. AI a śmierć – perspektywa społeczna.

Czym są wirtualne cmentarze?

Wirtualne cmentarze to cyfrowe przestrzenie stworzone w Internecie, które umożliwiają użytkownikom tworzenie i odwiedzanie memoriałów dla zmarłych bliskich. Te platformy często zawierają zdjęcia, informacje biograficzne, miejsca na wiadomości od odwiedzających oraz inne interaktywne elementy. Wirtualne cmentarze pozwalają na upamiętnienie zmarłych bez względu na ograniczenia geograficzne i czasowe, oferując nowe sposoby na żałobę i zachowanie pamięci o zmarłych.

(więcej…)

Nowe przepisy w prawie o ruchu drogowym w świecie pojazdów autonomicznych (automatycznych), carsharingu i inteligentnej infrastruktury drogowej

W ostatnich latach dynamiczny rozwój technologii zmienia sposób, w jaki podróżujemy i zarządzamy ruchem drogowym. Pojazdy autonomiczne, carsharing oraz inteligentna infrastruktura drogowa stają się integralną częścią nowoczesnych systemów transportowych. Te innowacje niosą za sobą obietnicę zwiększenia bezpieczeństwa oraz efektywności naszych dróg, ale jednocześnie wymagają odpowiednich regulacji prawnych. W odpowiedzi na te wyzwania, ustawodawcy na całym świecie wprowadzają nowe przepisy, które mają na celu dostosowanie prawa o ruchu drogowym do rzeczywistości zdominowanej przez nowoczesne technologie (więcej…)

Czy można oszukać kasę samo-obsługową? Przegląd przestępstw związku z digitalizacją społeczeństwa. Analiza przypadków od strony prawnej i z perspektywy większości społeczeństwa.

Szybki rozwój technologii niesie ze sobą niezliczone korzyści ale także multum zagrożeń. Digitalizacja znacząco ułatwia nam załatwianie codziennych spraw, jak zakupy internetowe czy pralka informująca nas o zakończeniu programu. Niestety, wszechobecność komputerów stworzyła możliwości dla zupełnie nowych typów oszustw, jak podmienianie kodów kreskowych w kasach samoobsługowych czy podszywanie się pod naszych bliskich. W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnym przykładom przestępstw dokonywanych w wyniku digitalizacji, zarówno od strony społecznej jak i prawnej.
(więcej…)

AI i data science w służbie ochrony środowiska. Przegląd możliwości wykorzystania technologii AI w rolnictwie, leśnictwie i w innych obszarach dla ratowania ekosystemów.

Wstęp

W obliczu rosnących wyzwań środowiskowych, takich jak zmiany klimatyczne, degradacja ekosystemów i utrata bioróżnorodności, technologie związane ze sztuczną inteligencją (AI) oraz nauką o danych (data science) zyskują na znaczeniu jako narzędzia wspierające ochronę środowiska. Dzięki swojej zdolności do analizowania ogromnych ilości danych oraz przewidywania przyszłych zdarzeń, AI może odegrać kluczową rolę w zarządzaniu zasobami naturalnymi, ochronie dzikiej przyrody i poprawie zrównoważonego rolnictwa. (więcej…)

Informacyjny Savoir Vivre i estetyka danych. O czym warto pamiętać przetwarzając dane i projektując systemy sztucznej inteligencji by służyły społeczeństwu.

Jako społeczeństwo produkujemy, przetwarzamy i wykorzystujemy coraz to więcej i więcej danych. Wraz ze wzrostem powszechności dużych zbiorów danych pojawia się potrzeba aby dane te były przechowywane oraz wykorzystywane w sposób etyczny oraz pozwalający na uzyskanie z nich wartościowych informacji. W poniższym artykule chcemy przedstawić pojęcia informacyjnego Savoir Vivre’u oraz estetyki danych a także jak projektować zgodnie z nimi systemy sztucznej inteligencji tak aby służyły społeczeństwu. (więcej…)

Kodeks honorowy hackera. Jak hackować w słusznej sprawie.

Wstęp do etycznego hakowania

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie, gdzie technologie cyfrowe przenikają niemal każdy aspekt naszego życia, pojęcie „hackingu” nabiera szczególnego znaczenia. Dla wielu ludzi, słowo „hacking” może kojarzyć się z nielegalnymi działaniami, kradzieżą danych czy niszczeniem systemów informatycznych. Jednakże, rzeczywistość jest znacznie bardziej złożona i różnorodna.

Hacking, w najprostszych słowach, to umiejętność rozumienia, modyfikowania i wykorzystywania systemów komputerowych w sposób, który nie zawsze był zamierzony przez ich twórców. Może to obejmować zarówno działania nielegalne, jak i w pełni legalne, które służą poprawie bezpieczeństwa i funkcjonalności systemów informatycznych.

Warto zrozumieć kluczową różnicę między hackingiem etycznym (ang. white hat hacking) a nieetycznym (ang. black hat hacking). Etyczny hacking to działalność prowadzona za zgodą właściciela systemu, z intencją zidentyfikowania i naprawienia luk bezpieczeństwa, zanim zostaną one wykorzystane przez osoby o złych zamiarach. Z kolei nieetyczny hacking często wiąże się z naruszeniem prawa, prywatności oraz szkodzeniem innym użytkownikom sieci. Hakerzy „grey hat” balansują między etycznym i nieetycznym hackingiem, często działając bez zgody właściciela systemu, ale ujawniając luki bezpieczeństwa, aby je naprawić, a nie wykorzystać.

Hacker Types: Black Hat, White Hat, Gray Hat & More | Avast
(więcej…)

Wpływ AI (w tym generatorów), mediów społecznościowych, możliwości narzędzi data science na rynki światowe, giełdy, kursy walut i kryptowalut

Technologie sztucznej inteligencji odgrywają coraz większą rolę na rynkach finansowych, rewolucjonizując sposób, w jaki przeprowadzane są analizy, podejmowane decyzje inwestycyjne oraz zarządzane ryzyko. W artykule przedstawiamy, jak sztuczna inteligencja – od modeli GPT po zaawansowane analizy danych – wpływa na rynki kapitałowe, jakie korzyści przynoszą innowacyjne narzędzia oraz z jakimi wyzwaniami i zagrożeniami wiąże się ich zastosowanie. Ponadto, omówimy znaczenie mediów społecznościowych, narzędzi Data Science, oraz zastosowanie AI w handlu walutami i na rynku kryptowalut, wskazując na dynamiczne zmiany, które już teraz kształtują przyszłość finansów.

(więcej…)

Prawo finansowe kryptowalut, NFT, i innych aktywów opartych o blockchain. Analiza bankowości przyszłości.

W erze cyfrowej rewolucji finansowej, kryptowaluty, NFT oraz inne aktywa oparte na technologii blockchain zyskują na znaczeniu, przekształcając nie tylko sposoby inwestowania, ale również fundamenty współczesnej bankowości. W obliczu tych dynamicznych zmian, prawo finansowe musi ewoluować, aby sprostać wyzwaniom i możliwościom jakie niosą za sobą innowacje technologiczne. Czy jesteśmy świadkami narodzin nowej ery w świecie finansów? Jakie wyzwania prawne czekają na drodze do pełnej integracji tych innowacji w tradycyjnych systemach finansowych? Jak będzie wyglądać bankowość przyszłości?

(więcej…)

Najnowsze komentarze